Wycieczka Gniezno-Rogalin-Poznań-Kórnik

W dniach 9-12 maja 2019 odbyła się wycieczka pracowników Społem Zakopane do Wielkopolski.
W ramach wycieczki uczestnicy zwiedzili Gniezno, Rogalin, Poznań i Kórnik.

Wycieczka zorganizowana w ramach Jubileuszu 80-lecia Społem Zakopane.
Wzięło w niej udział blisko 30 osób, w programie znalazły się mi.in. gnieżnieński Rynek , Archikatedra Gnieźnieńska, Zamek w Rogalinie, Park w Rogalinie, Rynek, Ratusz i Katedra w Poznaniu z grobami Mieszka I i Bolesława Chrobrego, Palmiarnia, Kórnik i Zamek w Kórniku. W Kórniku znajduje się m.in. drzewo genealogiczne Działyńskich i Zamoyskich. Hrabia Władysław Zamoyski, który dostrzegał potrzebę obrony i promocji polskiego handlu i rękodzieła był fundatorem Bazaru Polskiego w Zakopanem, Krupówki 41. W dzisiejszym Bazarze Polskim znajduje sie sklep Społem - Gama Delikatesy i Galeria Sztuki.

Dzień pierwszy 10 maja.
W programie wycieczki zwiedzanie Gniezna i Rogalina.

Gniezno (łac.Gnesna, niem.Gnesen) - miasto w województwie wielkopolskim, pierwsza stolica Polski, pierwsza metropolia kościelna, miasto św.Wojciecha. Według legendarnego wywodu nazwa miasta pochodzi od polskiego słowa „gniazdo” oraz „gnieździć się” i związana jest z legendą powstania państwa polskiego. Z nazwą miasta Gniezna związana jest stara legenda polska o Lechu, Czechu i Rusie, zapisana pierwszy raz po łacinie w Kronice Wielkopolskiej z przełomu XIII i XIV wieku.:

Gdy zaś (Lech) ze swoim potomstwem wędrował przez rozległe lasy, gdzie teraz istnieje królestwo polskie, przybywszy wreszcie do pewnego uroczego miejsca, gdzie były bardzo żyzne pola, wielka obfitość ryb i dzikiego zwierza, tamże rozbił swe namioty. A pragnąc tam zbudować pierwsze mieszkanie, aby zapewnić schronienie sobie i swoim rzekł „Zbudujmy gniazdo”! Stąd i owa miejscowość aż do dzisiaj zwie się Gniezno, to jest „budowanie gniazda”.

Największym zabytkiem Gniezna jest Katedra Gnieźnieńska wraz z Wzgórzem Lecha. W katedrze znajdują się Drzwi Gnieźnieńskie  przedstawiające życiorys św.Wojciecha, Srebrny Relikwiarztego świętego oraz dwa portale gotyckie. Ponadto nawa  główna katedry otoczona jest czternastoma kaplicami, w których pochowano dawnych metropolitów gnieźnieńskich. W podziemiach katedry można zobaczyć m.in. najstarszy w Polsce napis nagrobkowy z ok. 1006, odkryte podczas badań archeologicznych relikty budowli kamiennej z końca IX wieku, a także fragmenty murów bazyliki Mieszka I

Rogalin – wieś w ojewództwie wielopolskim, powiecie poznańskim, położona 20 km na południe od Poznania ad rzeką Wartą. Znana jest głównie z zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego hrabiów Raczyńskich: barokowo-klasycystycznego pałacu z galerią malarstwa oraz rozległym ogrodem w stylu francuskim, kościoła z mauzoleum oraz pomnikowych dębów rogalińskich.

Nad brzegiem Warty  (w tzw. starorzeczu Warty) rosną dęby rogalińskie (dąbrowa rogalińska) – pomniki przyrody. Jest to największe w Europie skupisko pomnikowych dębów, położone na terenie Rogalińskiego Parku Krajobrazowego. Liczy sobie ok. 2000 dębów, z których najpotężniejsze mają pnie o obwodzie sięgającym 9 m, a wszystkie o obwodzie pow. 2 m są chronione.

Najsłynniejsze z nich to Lech, Czech i Rus, mające ok. 700 lat.

Dzień drugi 11 maja
W programie wycieczki zwiedzanie Poznania.

Poznań (niem. Posen, łac.. Posnania) –miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone naPojezierzu Wielkopolskim , nad rzeką Wartą, u ujściaCybiny. Historyczna stolica Wielkopolski. Poznań był jednym z ośrodków stołecznych i religijnych państwa Piastów w X i XI wieku, w przeszłości pełnił funkcję siedziby władców Polski. Jest jednym z najstarszych miast wPolsce – nadanie praw miejskich  w 1253 r. Miasto posiadało prawo do czynnego uczestnictwa w akcie wyboru króla. W poznańskiej katedrze znajduje się symboliczny grobowiec pierwszych władców Polski –Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Na wyspie Ostrów Tumski mieści się siedziba kurii archidiecezji poznańskiej. Stolica Wielkopolski była jednym z miast królewskich Korony Królestwa Polskiego.

Dzień trzeci 12 maja
W programie wycieczki zwiedzanie Zamku w Kórniku

Zamek w Kórniku jego początki sięgają średniowiecza. Obronna budowla otoczona fosą, dostęp do niej był możliwy przez most zwodzony oraz spuszczaną okutą kratę. Do dziś z tego okresu zachowały się stare mury i piwnice obiektu. Zamek dzisiejszy kształt – neogotycki, o wyglądzie i charakterze nawiązującym do budowli obronnych – zawdzięcza Tytusowi Działyńskiemu. W murach zamku mieści się muzeum z wieloma unikatowymi eksponatami, m.in. meble różnych stylów i epok, obrazy mistrzów polskich i europejskich, rzeźby, kolekcje numizmatyczne, militaria polskie i wschodnie, wyroby rzemiosła artystycznego. Jak głosi legenda: nocami po parku i zamkowych komnatach przechadza się Teofila z Działyńskich zwana „Białą Damą”. Kórnicki zespół zamkowo-parkowy wraz z kościołem parafialnym (nekropolią właścicieli) zostały uznane za pomnik historii.

wszystkie informacje  zawarte w planogramie wycieczki pochodzą z wikipedia https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Strona_g%C5%82%C3%B3wna
 


powrót